Zaproszenie do współpracy z ECEAT-POLSKA

Europejskie Centrum Rolnictwa Ekologicznego i Turystyki ECEAT-POLSKA zaprasza do współpracy w ramach projektu „Promocja turystyki odpowiedzialnej w gospodarstwach ekologicznych i tradycyjnych w Polsce”. Celem projektu jest rozpowszechnianie wypoczynku w gospodarstwach ekologicznych i tradycyjnych, świadczących usługi turystyczne, a przede wszystkim w gospodarstwach posiadających certyfikat producenta żywności ekologicznej lub tradycyjnej.

 

 

Stowarzyszenie  zaprasza do współpracy gospodarstwa, które spełniają następujące warunki:

 

 

  1. Kwatera funkcjonuje w ramach gospodarstwa rolnego działającego w oparciu o ekologiczne metody produkcji lub gospodarstwa rolnego będącego w okresie przestawiania na metody ekologiczne produkcji (potwierdzone stosownym certyfikatem).
  2. Większość składników wykorzystywanych do przygotowania posiłków, to produkty własne (sezonowe) lub tradycyjne/regionalne.
  3. Wykorzystywane są alternatywne (odnawialne) źródła energii elektrycznej (panele słoneczne, energetyka wiatrowa) i cieplnej (panele słoneczne, pompy ciepła, geotermia, biomasa) – co najmniej jedna odpowiedź na tak.
  4. Na wyposażeniu obiektu znajdują się co najmniej 2 urządzenia energooszczędne (sprzęt AGD/ elektronika/ oświetlenie, klasa A).
  5. Gospodarka odpadami i ściekami prowadzona jest zgodnie z obowiązującym prawem (segregacja odpadów), a ścieki odprowadzone są do przydomowej oczyszczalni lub kanalizacji wiejskiej/szczelnego szamba.
  6. Wykorzystywanie w obiekcie środków ulegających biodegradacji/przyjaznych dla środowiska (myjących/ piorących/ czyszczących).
  7. Dostępne są ulotki/broszury informacyjne z zakresu działań i zachowań prośrodowiskowych (oszczędzanie energii, wody), zachowań na terenie rezerwatów, parku krajobrazowego, gospodarstwa, lasu itd.); podobne informacje znajdują się na stronie internetowej obiektu.
  8. Udostępnione są informacje dotyczące transportu zbiorowego (aktualny rozkład pociągów lub autobusów; możliwość odbioru gości z dworca).

Projekt finansowany jest ze środków holenderskiej fundacji Pequeno, której misją jest poprawa sytuacji ekonomicznej i społecznej nieuprzywilejowanych grup społecznych na świecie, w tym  pomoc małym, w szczególności ekologicznym i tradycyjnym gospodarstwom rolnym.

 

Zainteresowanym rekomendujemy kontakt  z Sebastianem Wieczorkiem, koordynatorem projektu: mailowo Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub telefonicznie 604499734.