Szczegółowy widok

Zagroda Bednarza

Właściciel: Marcin Szczepanik
Województwo: łódzkie
Powiat: łowicki
Gmina: Nieborów
Miejscowość: Bednary
Ulica: Osiedlowa 4
Poczta: 99-416 Nieborów
Telefon: 79 33 11 660
Fax: -
Poczta elektroniczna: hafciarz@op.pl
Strona internetowa: www.zagrodabednarza.pl
Szerokość geograficzna: 52.1072
Długość geograficzna: 20.0682

Opis:

Zagroda Bednarza to jedyne miejsce w Polsce, gdzie na żywo można zobaczyć bednarza przy pracy. Obiekt znajduje się pomiędzy Łodzią a Warszawą w powiecie łowickim, w miejscowości Bednary. Sama nazwa miejscowości pochodzi od rzemieślników produkujących naczynia metodą klepkową.

 

Bednarstwo jest to rzemiosło, które wymarło pod koniec XIX wieku. Na terenie zagrody znajduje się warsztat, w którym produkujemy naczynia klepkowe (beczki, wiadra). Posiadamy ekspozycję z ponad 500 eksponatami związanymi z dawnym rzemiosłem i wsią łowicką.

 

U nas zwiedzający zapoznają się z narzędziami bednarskimi oraz samodzielnie będą składać naczynia z klepki. Dzieci będą miały możliwość samodzielnego "kręcenia lodów" na urządzeniu wykonanym przez bednarza około 100 lat temu. Dowiedzą się zatem jak powstają lody.

 

Wszystkie warsztaty i pokazy wykonujemy w strojach z epoki. U nas można zapoznać się z tradycją i obrzędami wsi łowickiej.

 

Na terenie zagrody jest możliwość karmienia i głaskania zwierząt.

 

Przetwórstwo w gospodarstwie.

Jesteśmy niewielkim gospodarstwem położonym w dawnym Księstwie Łowickim. Od zawsze w moim domu rodzinnym przygotowywanie przetworów było czymś wyjątkowym. Chciałbym podzielić się z Państwem tradycyjnymi przetworami wykonanymi w naszym gospodarstwie – wytworzonymi  z owoców pochodzących z naszych upraw.

Oferowane produkty produkowane są bez konserwantów, sztucznych barwników oraz ulepszaczy.

Oprócz znakomitych przetworów,  posiadamy w sprzedaży także owoce: jagody kamczackiej,  świdośliwy olcholistnej, róży, czarnego bzu, poziomki, rokitnika, pigwowca, pigwy i gruszki.

Nasze gospodarstwo rolne zarejestrowane jest pod nr. 065675492 oraz wpisane jest rejestru zakładów podlegającej urzędowej kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej pod nr. 2708/0506/17.Programy edukacyjne realizowane w gospodarstwie:

1. Bednarstwo (pokazy i warsztaty, produkcja lodów, kiszenie kapusty).

2. Ekologia i recykling w gospodarstwie dawniej i obecnie (dżdżownice kalifornijskie, czerpanie. papieru)

3. Obowiązki dziecka w dawnej wsi łowickiej (robienie sznurka, higiena na wsi).

4. Warsztaty bożonarodzeniowe

5. Warsztaty wielkanocne

6. Warsztaty - słodycze i zabawki


Powrót
TAK
domownicy